OREGONVYHNE.SK
Internetový obchod produktov značky HUSQVARNA®, OREGON®, STIHL® a náhradných dielov z Nemecka
Internetový obchod od 20.12.2024 do 7.1.2025 nebude vybavovať objednávky. Ďakujeme za pochopenie.
Vyhľadávanie
Menu
Kontakty
Mailinglist
Register solventných firiem
Spolupráca a sponzorstvo
Spolupracujeme
DOPRAVA
Chcete vedieť správne PSČ? VIAC TU
Uložiť
Uložiť
Uložiť
Najpredávanejšie
Vitajte na stránke s bezpečnostnými informáciami o práci s reťazovými pílami. Nasledujúce informácie sú určené pre laikov aj profesionálnych používateľov reťazových píl.
Nasleduje niekoľko pokynov a užitočných tipov, ako sa chrániť pred úrazom a zároveň využiť ohromný úžitok a úsporu práce pri práci s modernými reťazovými pílami.
Reťazová píla nie je hračka. Určite si dôkladne prečítajte príručku výrobcu dodanú spolu s reťazovou pílou. Postupujte presne podľa pokynov výrobcu týkajúcich sa ostrenia rezacej reťaze a inej údržby reťazovej píly. Nasledujúce informácie nemajú nahradiť informácie uvedené v príručke od výrobcu konkrétnej reťazovej píly.
Rezacia reťaz môže spôsobiť úraz, ak je nesprávne namontovaná na reťazovú pílu alebo ak sa píla nepoužíva správne. Pílu nainštalujte, nastavte a udržiavajte podľa odporúčaní. Dávajte pozor na spätný náraz, a to najmä pre rezaní hrotom lišty. Spätný náraz môže viesť k nebezpečnej strate kontroly nad reťazovou pílou, následkom čoho bude vážny úraz operátora píly a okolostojacich osôb. Pred použitím akejkoľvek reťazovej píly si dôkladne prečítajte prevádzkové a bezpečnostné pokyny výrobcu.
Zbežným chápaním princípu reťazovej píly a plánovaného spôsobu jej použitia môžete zmierniť alebo odstrániť moment prekvapenia spôsobený spätným nárazom a inými neočakávanými reakciami. Zároveň dokážete maximalizovať životnosť a úžitok z píly a jej rezacích doplnkov.
1. Pred použitím akejkoľvek reťazovej píly si dôkladne prečítajte prevádzkové a bezpečnostné pokyny výrobcu.
2. Reťazovú pílu nepoužívajte, ak ste unavení, ak ste požívali alkoholické nápoje, alebo ak užívate lieky na predpis alebo voľnopredajné lieky.
3. Používajte bezpečnostnú obuv, tesne padnúci odev, ochranné rukavice a ochranu zraku, sluchu a hlavy.
4. Pri pílení držte pílu pevne oboma rukami, pričom palce a prsty oviňte okolo oboch rúčok reťazovej píly. Pílu uchopte pravou rukou na zadnej (plynovej) rúčke a ľavou rukou na prednej rúčke, a to aj vtedy, ak ste ľavák. Pevné uchopenie vám pomôže zachovať si kontrolu nad pílou aj v prípade spätného nárazu alebo inej neočakávanej reakcie. Rúčky reťazovej píly udržiavajte suché, čisté a bez stôp oleja alebo palivovej zmesi, aby nedošlo k vyšmyknutiu a aby sa posilnila kontrola nad pílou.
5. Reťazové píly sú určené na chod pri plnej rýchlosti. Pri pílení zachovávajte plné plynové nastavenie, aby sa maximalizovala vaša produktivita a znížila únava, čo prispeje k bezpečnejšej prevádzke.
6. Režte tak, že stojíte mierne bokom mimo roviny rezacej reťaze a vodiacej lišty, aby sa znížilo riziko úrazu v prípade straty kontroly nad pílou.
7. Reťazovú pílu prenášajte so zastaveným motorom, vodiacou lištou a rezacou reťazou vzadu a s tlmičom smerom od vášho tela. Pri preprave reťazovej píly vždy použite vhodné puzdro na vodiacu lištu.
8. Nemajte nadmerný záber a nerežte vo výške presahujúcej výšku vašich ramien. Ovládanie píly v podivných polohách je veľmi ťažké.
9. Reťazovú pílu nepoužívajte na strome ani na rebríku, ak na to nie ste konkrétne vyškolení a vybavení. Hrozí nebezpečenstvo, že stratíte rovnováhu z dôvodu rezacích síl pôsobiacich na pílu alebo pohybu rezaného materiálu.
10. Niektoré pilčícke úlohy si vyžadujú zvláštne vyškolenie a zručnosti. Nezabudnite, že dobrý úsudok sa nedá ničím nahradiť. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na odborníka.
11. Aby nevzniklo riziko spätného nárazu, dbajte, aby v oblasti pílenia neboli žiadne prekážky. Pri prevádzke píly zamedzte styk hrotu vodiacej lišty s drevom, konárom alebo inou prekážkou. Nepíľte v blízkosti plotov z reťazových ohniviek, pletivových plotov, ani v oblastiach s voľne uloženým pletivom alebo pletivovým šrotom.
12. Pílenie stromov nezačínajte skôr, kým nemáte voľnú pracovnú oblasť, bezpečný základ a naplánovanú ústupovú cestu od padajúceho stromu.
13. Dávajte pozor na prípad zakliesnenia sa dreva a priškripnutia píly. „Tlačná“ sila, ktorá pôsobí, keď je horná reťaz priškripnutá, sa môže neočakávane pridať k „ťažnej“ sile, ktorú vyvíjate pri pokuse o vytiahnutie píly. Pohybujúcu sa reťaz môžete vtiahnuť do seba.
14. Pri rezaní menších krovín a mladých stromov postupujte mimoriadne opatrne, pretože tenký materiál môže zachytiť rezaciu reťaz a švihnúť smerom k vám alebo narušiť vašu rovnováhu.
15. Pri orezávaní vetví alebo mladých stromov, ktoré sú napnuté (označujú sa ako šľahúne), dávajte pozor na spätné šľahnutie, aby vás po uvoľnení pnutia nezasiahol konár ani reťazová píla.
16. Pri štartovaní reťazovej píly alebo pílení nedovoľte, aby pri vás boli iné osoby. Okolostojace osoby a zvieratá zadržte mimo pracovnej oblasti.
17. Keď je spustený motor, všetky časti svojho tela držte mimo rezacej reťaze.
18. Nepracujte s reťazovou pílou, ktorá je poškodená, nesprávne nastavená alebo neúplne zložená. Dbajte, aby sa po uvoľnení spúšte na reguláciu plynu prestala pohybovať rezacia reťaz. Ak máte pochybnosti o mechanickom stave píly, poraďte sa so servisným zástupcom.
19. Dodržiavajte pokyny výrobcu o ostrení a údržbe reťazovej píly. Ostrenie reťazovej píly si vyžaduje dva kroky: naostrenie reznej hrany a úpravu nastavenia hĺbkomerov. Ak máte pochybnosti, poraďte sa so servisným zástupcom alebo si dohodnite opravu.
20. Používajte len náhradné lišty a rezacie reťaze, ktoré špecifikoval výrobca, alebo ich ekvivalenty. Vodiace lišty a rezacie reťaze majú vplyv nielen na výkon, ale aj na bezpečnosť vzhľadom na spätný náraz.
21. Udržiavajte správne napnutie reťaze píly. Voľná reťaz sa môže zošmyknúť z vodiacej lišty a udrieť operátora.
22. Akékoľvek servisné zásahy na reťazovej píle okrem bodov uvedených v návode na údržbu od výrobcu smie vykonávať iba pracovník spôsobilý na servis reťazových píl. Nesprávne vykonaná údržba môže poškodiť pílu a predstavuje nebezpečenstvo pre operátora. Ak sa napríklad na vybratie zotrvačníka použijú nesprávne nástroje, alebo ak sa použije nesprávny nástroj na pridržanie zotrvačníka na účely vybratia spojky, môže nastať konštrukčné poškodenie zotrvačníka, čo môže následne spôsobiť jeho zlomenie.
23. Pri manipulácii s palivom postupujte opatrne. Pri naštartovaní motora reťazovú pílu presuňte najmenej 30 metrov od bodu plnenia. Pri plnení paliva do píly nefajčite. Reťazové píly na benzínový pohon používajte len v dobre vetraných oblastiach.
PÁR DOBRÝCH RÁD K PÍLOVEJ REŤAZI:
1. Pílová reťaz je určená na pílenie len jednej veci: dreva. Pílovú reťaz nepoužívajte na pílenie iných materiálov a nikdy nenechajte reťaz prísť pri prevádzke do styku so skalami alebo nečistotami. Nezabudnite, že reťaz píly sa pohybuje rýchlosťou viac než 80 km za hodinu. Pri kontakte so skalou alebo zeminou, trvajúcom čo i len jednu sekundu, bude každý pilčík zasiahnutý viac než desaťnásobne.
2. Nikdy sa nepokúšajte píliť tupou reťazou. Ostrá pílová reťaz je zhotovená tak, aby sama vchádzala do dreva a účinné pílenie si vyžaduje len jemný tlak. Tupá reťaz vytvára jemný drevený prach, čo je jasnou známkou, že treba vykonať údržbu.
3. Ak chcete maximalizovať životnosť vodiacej lišty a reťaze, udržiavajte správne napnutie reťaze a používajte vysokokvalitné mazivo.
4. Pílovú reťaz s nízkym spätným nárazom používajte iba v prípade, ak máte skúsenosti a ste vyškolení na zvládnutie spätného nárazu.
Spätný náraz môže vzniknúť, keď sa pohybujúca reťaz na hrote alebo špici vodiacej lišty dotkne predmetu, alebo keď sa zakliesni drevo a priškripne reťaz píly v reze. Kontakt hrotom alebo špicou lišty môže v niektorých prípadoch spôsobiť bleskovú spätnú reakciu, kedy vodiaca lišta vystrelí nahor a späť k operátorovi. Priškripnutie pílovej reťaze pozdĺž hornej časti vodiacej lišty môže rýchlo potlačiť vodiacu lištu smerom k operátorovi. Každá z týchto reakcií môže spôsobiť, že buď stratíte kontrolu nad pílou, čo by mohlo viesť k vážnemu úrazu vás, alebo okolostojacich osôb.
Horná časť hrotu vodiacej lišty reťazovej píly sa označuje ako ZÓNA NEBEZPEČENSTVA SPÄTNÉHO NÁRAZU. Pri styku s predmetom, napríklad s konárom alebo drevom, vzniká nebezpečenstvo náhleho spätného nárazu hrotu lišty.
Moderné reťazové píly sú vybavené rôznymi zariadeniami, ktoré majú zmenšiť riziko úrazu spôsobeného spätným nárazom alebo inými príčinami. Patrí k nim brzda reťaze, predná ochrana (ľavej ruky), ochrana špice lišty a pílová reťaz a vodiace lišty s nízkym alebo zredukovaným spätným nárazom. V záujme udržania ochrany týmito zariadeniami je dôležité, aby reťazová píla bola správne a plne zmontovaná a aby všetky súčasti boli funkčné a bezpečne pripevnené.
Bez ohľadu na vybavenie píly, spoločnosť OREGON® odporúča používať na všetkých pílach reťaze s nízkym spätným nárazom, pokiaľ nemáte skúsenosti a zvláštne školenie v oblasti zvládania spätného nárazu.
Pred použitím akejkoľvek reťazovej píly si dôkladne prečítajte prevádzkové a bezpečnostné pokyny výrobcu.
Pílenie v chladných podmienkach, v snehu alebo do zamrznutého dreva môže spôsobiť rýchle opotrebovanie a možné zlomenie reťaze píly. Ak chcete minimalizovať opotrebovanie pri studenom počasí, postupujte podľa nasledujúcich krokov.
OLEJ – používajte olej menšej hmotnosti na mazanie lišty a reťaze, prípadne olej na mazanie lišty a reťaze riedený na 25 percent čistým petrolejom alebo naftovým olejom. Pri prevádzke použite dvojnásobok takéhoto riedeného oleja a skontrolujte, či sa na reťaz dostáva olej z píly.
NAPNUTIE – reťaz udržiavajte správne napnutú. Často ju kontrolujte a nastavujte.
REZAČKY – rezačky udržiavajte ostré. Kontrolujte ich každú hodinu, v prípade potreby aj častejšie. Nepokúšajte sa píliť tupou reťazou!
HĹBKOMERY – zárez rezačiek sa reguluje výškou prednej časti každej rezačky, čo sa bežne označuje ako hĺbkomer. Hĺbkomery rezačky skontrolujte a nastavte po každom ostrení.
LIŠTA – Drážku lišty udržiavajte čistú a otvory na olej otvorené. Symetrické lišty prevráťte, aby sa koľajnička opotrebovávala rovnomerne.
HNACIE REŤAZOVÉ KOLESO – koleso vymeňte po každých dvoch reťaziach alebo skôr, ak je viditeľne opotrebované. Určite si dôkladne prečítajte príručku výrobcu dodanú spolu s reťazovou pílou.
Vystrelenie reťaze harvestora/procesora/viackotúčovej píly/odvetvovača:
Vitajte na stránke s informáciami o vystrelení reťaze mechanizovaných zariadení na rezanie dreva. Nasledujúce informácie sú určené pre profesionálnych používateľov a výrobcov mechanizovaných zariadení na rezanie dreva využívajúcich systémy rezania na báze pílovej reťaze.
Nasleduje niekoľko odporúčaní, ako sa chrániť pred úrazom a zároveň využiť ohromný úžitok a úsporu práce pri práci s mechanizovanými zariadeniami na rezanie dreva.
Mechanizovaný harvestor na drevo/procesor/viackotúčová píla/odvetvovač predstavuje veľkú záťaž pre pílu, čím vzniká potreba pokynov, ktoré minimalizujú riziko pretrhnutia reťaze a možnosť úrazu. Určite si dôkladne prečítajte a pochopte príručku výrobcu dodanú so zariadením. Postupujte presne podľa pokynov výrobcu týkajúcich sa bezpečnosti a údržby. Nasledujúce informácie majú doplniť, nie nahradiť informácie uvedené v príručke od výrobcu konkrétneho zariadenia.
Vystrelenie reťaze je dôležitou témou v danom odvetví, ktorá sa v súčasnosti skúma. Vieme veľa o príčine, účinkoch a spôsoboch minimalizovania úrazov spôsobených vystrelením reťaze. Stále sa však možno poučiť. Vráťte sa na túto stránku, kde nájdete aktuálne informácie na tému vystrelenia reťaze.
Čo je vystrelenie reťaze?
Vystrelenie reťaze je oddelenie a vymrštenie kusu alebo kusov rezacej reťaze vo veľkej rýchlosti z konca pretrhnutej reťaze pri mechanickom zbere dreva. Vystrelenie reťaze predstavuje riziko vážneho úrazu alebo smrti pre operátorov, ako aj okolostojace osoby. Vystrelenie obvykle nastáva v blízkosti hnacieho konca rezacieho systému, ale môže pochádzať aj z oblasti špičky lišty.
Z výskumu odvetvia vyplýva, že priemerne v 1 z 50 pretrhnutých reťazí boli chýbajúce časti, ktoré mohli byť dôsledkom vystrelenia reťaze.
Ako môžu operátori znížiť riziko vystrelenie reťaze?
1. Operátori ani okolostojace osoby sa nesmú nikdy nachádzať v rovine lišty, keď sa reťaz pohybuje po lište.
2. Je potrebné nainštalovať predný štít z vhodného materiálu.
3. Rýchlosť reťaze musí byť 40 m/s (8 000 stôp/min) alebo menšia v prípade reťazí OREGON® Harvester s rozstupom 0,404 a 35 m/s (7 000 stôp/min) alebo menšia v prípade reťazí OREGON® Harvester s 3/4 rozstupom.
4. Pri hnacom reťazovom kolese musí byť nainštalovaná ochrana pred vystrelením reťaze.
5. Okolostojaci musia byť najmenej 70 metrov (230 stôp) od harvestora.
6. Reťaze sa musia často kontrolovať a poškodené alebo prasknuté reťaze sa musia vyradiť z prevádzky.
7. Pri oprave reťazí OREGON® vždy použite nové dielce značky OREGON®.
8. Skupiny v rámci odvetvia odporúčajú reťaze po druhom pretrhnutí zlikvidovať.
9. Všetky tupé alebo opotrebované reťaze vyraďte z prevádzky.
10. Reťaze OREGON® vždy ostrite podľa továrenských špecifikácií spoločnosti OREGON®.
11. Dodržujte správne mazanie lišty a reťaze.
12. Udržiavajte správne napnutie reťaze.
13. Hnacie reťazové koleso vymeňte, keď má viditeľné znaky opotrebovania.
Ako nastáva vystrelenie reťaze?
Ako bolo preukázané v počítačovej simulácii, vystrelenie reťaze zahŕňa dve pretrhnutia reťaze. Najprv sa pretrhne slučka reťaze a vytvorí dva konce. Jeden koniec sa dostane za hnacie reťazové koleso alebo hrot lišty a z dôvodu šľahania konca reťaze veľmi zrýchľuje. „Šľahanie“ spôsobí druhé pretrhnutie, kedy sa nadzvukovou rýchlosťou uvoľnia malé časti.
Vystrelenie reťaze môže spôsobiť rozhodenie častí reťaze mnohými smermi, a to najmä v rovine lišty píly.
Ako vyzerá typický kus z vystrelenia reťaze?
Najnebezpečnejšie kusy z vystrelenia reťaze sa skladajú z jednej až štyroch častí ako na obrázku:
Možno pri mechanizovanom zbere a spracovaní dreva eliminovať vystrelenie reťaze a súvisiace úrazy?
Nie!!! Operátori musia brať spustenú reťaz a lištu vždy ako potenciálne nebezpečenstvo zodpovedajúce nabitej puške.
Košík
Váš nákupný košík je prázdny.
Pripravujeme nový Eshop, kde nájdete kompletnú ponuku strojov, zariadení a náhradných dielov
NOVINKY NA STRÁNKE PILEXIT.sk
vhodný pre 95% všetkých krovinorezov
- Žacie hlavy pre vyžínače a krovinorezy
- Klinové remene pre záhradnú techniku !!!
Copyright 2017
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie